Skicka produktförfrågan
Magnetiska givare för tryck upp till 500 bar för ståldetektering
Nya trycktåliga positionsgivare
- Avkänningsyta i metall för tuffa tag
- Högt sprängtryck på 2.000 bar för M12-huset
- Standard M12 och M14 hustyper
- Bästa prestanda till ett attraktivt pris
- Motståndskraftig: klarar 10 miljoner tryckcykler
FunktionsprincipDen nya funktionsprincipen bygger på en magnetisk induktiv teknik som endast känner av ferromagnetiska metaller (t.ex. verktygsstål). Den magnetiska sensorn är infällbar. Även vid överspolning detekterar sensorn stålobjektet och uppvisar ett tillförlitligt kopplingsbeteende med ett avkänningsområde på 1,8 mm. En tätningsring och en stödring används för tätning mot tryckzonen.
Exempel på tillämpningar Förutom att användas som gränslägesbrytare i hydraulcylindrar kan sensorn också användas på andra hydrauliska komponenter som ventiler eller pumpar.
Dessutom används den i maskintekniska processer, t.ex. vid formsprutning av plast eller i processindustriella applikationer. De nya sensorerna i MFH- och M9H-serierna erbjuder imponerande prestanda till ett attraktivt pris.