Bronkhorst High-Tech BV
Bronkhorst High-Tech BV
Kalibrering av mätverktyg från Bronkhorst High-Tech BV
FLUICAL BÄRBARA KALIBRERINGSENHETER
För kalibreringskontroller på plats av flödes- eller tryckmätare/regulatorer har Bronkhorst High-Tech utvecklat ett portabelt kalibreringssystem för att möta de växande kraven från användare av mät- och kontrollutrustning inom kvalitetssäkringssystemet ISO 9000. Tack vare sin modulära design erbjuder den portabla kalibreringsenheten FLUICAL™ stor flexibilitet. Noggrannheten är spårbar till nationella standarder. Som tillval kan vi erbjuda ISO17025-kalibreringstjänster för de portabla FLUICAL™-kalibratorerna.
Portabla kalibreringsenheter för massflöde eller tryck
Bronkhorst FLUICAL portabla kalibreringsenhet består av en lättviktsväska med bärhandtag som innehåller ett antal moduler med noggrant kalibrerade digitala massflödes- eller tryckmätare. Antalet kanaler och flödesområden beror på kundens krav.
FLUICAL kalibreringsenhet gör det möjligt för användaren att kontrollera kalibreringen av flödesmätare/regulatorer och tryckmätare/regulatorer på plats. Den enhet som ska testas ansluts till den valda mätmodulen och sedan jämförs enhetens faktiska flöde eller tryck med resultaten från denna modul.
Våra portabla kalibreringsenheter är utrustade med en digital avläsnings- och styrmodul i Bronkhorst E-8000-serien. Modulen har en eller två TFT-färgskärmar som visar mätvärdena och en knappmeny som gör det enkelt att ändra de olika inställningarna. Kalibratorerna har som standard en FLOW-BUS-anslutning för digital kommunikation. Som tillval kan de också utrustas med ett fältgränssnitt.