Kategorier

Heimerle + Meule GmbH

Heimerle + Meule GmbH

  • DIN EN ISO 9001
  • DIN EN ISO 13485
  • LBMA Zertifikat - Good Delivery
  • Responsible Gold Guidance

Heimerle + Meule GmbH

  • DIN EN ISO 9001
  • DIN EN ISO 13485
  • LBMA Zertifikat - Good Delivery

Tillbaka till listan

Fasadkeramik från Heimerle + Meule GmbH

Skicka produktförfrågan  

Den säkra, mikrokristallina keramiken för fasadbeklädnad - INSPIRATION

Vilka egenskaper måste en säker, modern, tvåfasig leucitglaskeramik ha? Dessa egenskaper! INSPIRATION kan bearbetas vid en maximal bränningstemperatur på 900°C. Med sin koordinerade transparens och fluorescens möjliggör materialet naturlig tandrekonstruktion. Konventionella keramiska legeringar med ett TEC-värde på 13,8-14,8 × 10-6 K-1 (25-500°C) används - den perfekta partnern för hög eller reducerad guldhalt, liksom de ECONOR palladiumbaserade keramiska legeringarna i vårt produktsortiment.

INSPIRATION keramik erbjuder också följande övertygande fördelar:

  • Fängslande färgbriljans, hög translucens och färgdjup tack vare den mikrokristallina strukturen
  • Mycket god kontureringsförmåga och brännings-, form- och kantstabilitet
  • Enastående färgstabilitet även efter flera bränningscykler
  • Ingen långvarig kylning
  • Enkel skiktning och säker bearbetning
Nya keramiska material

Vi har kompletterat vårt redan omfattande keramiska system med ytterligare tre material:

modifierare HF (högfluorescerande), transparent material i gult och transparent material i brunt. Färgsättningen motsvarar det vanliga VITA-färgsystemet från A1-D4 med ytterligare modifiering av A0 och B0.

Vår tekniska support står gärna till tjänst med förslag på användningsområden för de nya materialen. Vi är glada att kunna ge dig råd.

Kromförstärkta, genomskinliga individuella material
Prestationsinriktade laboratorier kräver ofta mer individualitet i ytbehandlingarna. Kraven på de keramiska material som används är i motsvarande grad höga.

Vi har lanserat de uttrycksfulla CTI-materialen i nära samarbete med välrenommerade tandtekniker. De kan antingen appliceras i sin ursprungliga form eller blandas med INSPIRATION-basmaterialen. Den speciella egenskapen:

keramikern kan komponera en individuell färgpalett med endast ett fåtal material.

Systemets legeringar. INSPIRATION-systemet är utformat för att passa perfekt till våra systemlegeringar: PLATINOR AM 87, PLATINOR AM 86, PLATINOR AM 85, PLATINOR AM 77, PLATINOR AM G, PLATINOR AM 78, PLATINOR AM 3 och ECONOR U 3.

Skicka produktförfrågan