Kategorier

ACE Stoßdämpfer GmbH

ACE Stoßdämpfer GmbH

  • RoHS
  • Reach
  • DIN ISI 9001:2015

ACE Stoßdämpfer GmbH

  • RoHS
  • Reach
  • DIN ISI 9001:2015

Tillbaka till listan

Vibrationsdämpande kuddar (PAD) från ACE Stoßdämpfer GmbH

Skicka produktförfrågan  

Robust för dämpning av tunga laster

Robusta plattor av tyg och elastomer
Naturlig frekvens Endast för stötdämpning

Tillgängliga som plattor, skivor eller hylsor: PAD tyg- och elastomerplattor från ACE är den perfekta kombinationen av isolerande elastomerfästen och resistenta tyginsatser. Detta ger robusta dämpningsplattor för tunga applikationer. Här dämpas stötar och slag på ett tillförlitligt sätt och vibrationer och stomljud isoleras eftersom PAD tål tryckbelastningar på upp till 69 N/mm2 beroende på vald form och dimension. Dessutom är det tillskurna materialet uppbyggt i lager och har därför förstklassiga kompressionsegenskaper och en låg krypbenägenhet, endast ca 5 % under statisk permanent belastning.

PAD används som fundament för pressar, anläggningar och maskiner, under kranar, som påkörningsplattor, för rörledningar, broar och en rad andra tunga applikationer.

Tekniska data

Naturlig frekvens Endast för stötdämpning

Standardfärger svart

Mått Bredder: upp till 1.500 mm
Längder: upp till 5.000 mm
Tjocklek: 1,6 mm; 2,4 mm; 3,2 mm; 4,0 mm; 4,8 mm; 6,0 mm; 7,0 mm; 8,8 mm; 12,7 mm; 16,0 mm; 19,0 mm; 25,4 mm

Tillåtet temperaturområde -55 °C till +95 °C

Material i konstruktionsdelen: PUR-elastomer med blandade celler (polyuretan)

Användningsområden Fundament för pressar, maskiner och anläggningar, byggnader, tunga applikationer, broar, rörledningar, kranbanor, pumpstationer och generatorer, vibratorer och krossar

Observera

Alternativ för panelskärning: vattenstråleskärning, knivskärning, klyvning, sågning, borrning.

Skicka produktförfrågan  

Fler produkter i avsnittet Vibrationsisolatorer

Vibrationsdämpande kuddar (CEL)

Effektiv frikoppling av vibrationer

Lågfrekventa dämpningsplattor
Naturlig frekvens 11 Hz till 60 Hz

Isolera föremål från golv eller fundament: Med de lågfrekv...